Online Veri Tabanları

1. Abone Veri Tabanları:

Elektronik ortamda yer alan bilgi kaynaklarına erişim sağlamak amacıyla oluşturulan bu siteden kütüphanemizin abone olduğu ücretli/ücretsiz veri tabanlarına erişim sağlanmıştır. Okulumuz içinde bulunan bilgisayarlardan ilgili kaynaklara doğrudan erişebilirsiniz. Ayrıca okulumuz dışından da ilgili kaynaklara kütüphanemizden alacağınız “kullanıcı adı” ve “şifre” ile erişebilirsiniz.

Abone olduğumuz veri tabanları lisans anlaşmaları çerçevesinde kullanıma açılmaktadır. Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi, veri tabanlarının geçici bir süre, bazı durumlarda ise tamamen kapatılmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu tür usulsüz kullanımlar kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokacağından, tüm veri tabanlarının kullanımında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önemle duyurulur.

 • Belirli sayıda basılı veya elektronik kopya alınabilir (tek bir makale, bir kitabın bir bölümü, tek bir tez, gibi). Veri tabanlarından, robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak sistematik şekilde çok sayıda yayının kopyalanması yasaktır.
 • Veri tabanları kişisel bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılabilir. Veri tabanının satılması, içeriğinin dağıtılması veya kar amaçlı kullanılması yasaktır.
 • Veri tabanlarından alınan kopyalar yalnızca okulumuz mensupları ile paylaşılabilir. Veri tabanlarından kopyalanan içerik bilgisi veya makalelerin, e-posta listeleri aracılığı ile dağıtılması yasaktır.
 • Veri tabanlarında yer alan bilgilerin üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.

Tumble Book, çocuklara sevecekleri bir formatta okuma zevkini öğreten resimli kitaplardan oluşur. Tumble Book Library, elektronik resimli kitap üretmek için mevcut resimli kitapları alarak animasyon, ses, müzik ve anlatım ekler. Kitapları okuyabilir veya size okumasını sağlayabilirsiniz. En iyi Google Chrome ile görüntülenmektedir.
Teen Book Cloud, ortaokul veya lise için mükemmel olan e-kitapların ve eğitim kaynaklarının çevrimiçi bir veri tabanıdır. Grafik romanlar, geliştirilmiş romanlar, e-kitaplar, klasik edebiyat, National Geographic videoları, eğitimci kaynakları ve sesli kitaplardan oluşan geniş bir seçki sunmaktadır. En iyi Google Chrome ile görüntülenmektedir.
The American Biology Teacher The American Biology Teacher dergisi, K-16 biyoloji öğretmenleri için ödüllü, hakemli bir profesyonel dergidir. Dergide ele alınan konular arasında modern biyoloji içeriği, sınıf ve laboratuvar için öğretim stratejileri, saha etkinlikleri, uygulamalar, mesleki gelişim, biyolojinin sosyal ve etik etkileri ve bu endişeleri öğretim programlarına dahil etmenin yanı sıra kitap ve sınıf incelemeleri bulunmaktadır.
EBSCOhost EBSCOhost, internet üzerinden erişilen güçlü bir online referans sistemidir. Okullar için hazırlanmıştır ve içeriğinde öğretmenler, öğrenciler için seçilmiş birçok veri tabanı bulunmaktadır.
Taylor & Francis Fizik, matematik, mühendislik, teknoloji, eczacılık, tıp, biyoloji, psikoloji, eğitim, işletme, kimya ve beşeri bilimlerden yaklaşık 1.165 dergiye 1997’den beri tam metin erişim sağlar.
Science Direct Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili 2.500’den fazla hakemli dergiye ve 11.000’den fazla kitaba tam metin erişim olanağı sağlar.
Wiley Online Library Wiley Online Library, yaşam, sağlık bilimleri, fiziksel bilimler, sosyal bilimler ve beşeri bilimleri kapsayan dünyanın en geniş ve en derin çok disiplinli çevrimiçi kaynaklarına ev sahipliği yapmaktadır. 1.500’den fazla dergiden 6 milyondan fazla makaleye, 20.000’in üzerinde çevrimiçi kitaba ve yüzlerce referans çalışmaya, laboratuvar protokolüne ve veri tabanına sorunsuz entegre erişim sunar.
Scopus Scopus bilim, teknik, sosyal ve beşerî bilimler ve tıp bilimleri alanlarında 20.870’den fazla hakemli derginin yanı sıra 30.000 kitap ve 5,5 milyon konferans tebliği için özet ve atıf sağlayan bir dizindir.
Oxford Academic Journal Oxford University Press, dünyadaki seçkin dergi yayıncılarından birisidir. Bu veri tabanı, arkeoloji, biyoloji, tarih, dil, hukuk ve tıp konularında 150’nin üzerinde dergiye tam metin erişim sağlar.
Web of Science Fen bilimleri, sosyal bilimler ve sanat yayınlarından oluşur. Yüksek kalitede araştırma bilgisi sağlamaktadır.
SAGE Journals SAGE, dünyanın en büyük beşinci dergi yayıncısıdır. SAGE, beşeri bilimler, sosyal bilimler ile bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 1000’in üzerinde dergi içermektedir.
IEEE Xplore Digital Library IEEE Xplore veri tabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar bilimleri, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve pek çok mühendislik alanında 3.700.000’den fazla yayına tam metin erişim sağlar.
Springer Link SpringerLink edebiyat, sosyal bilimler, teknoloji, hukuk, matematik ve tıp alanlarında yaklaşık 2.900 hakemli dergi içeren bir veri tabanıdır.
TR Dizin ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin, fen bilimleri ve sosyal bilimler, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik, sağlık, veterinerlik gibi birçok alandaki dergileri içerir.

TR Dizin, 2000 yılından itibaren  web sayfası  üzerinden taranabilmektedir. Dizinde yer alan dergilerin makalelerine ait bibliyografik bilgilerin (makale adı, yazar, öz vs.) yanı sıra ULAKBİM müdürlüğü ile dergi editörlükleri arasında imzalanan katılım izni sözleşmesine bağlı olarak, makale tam metinlerine de erişilebilmektedir.

Dergi Park TÜBİTAK ULAKBİM, Dergi Park hizmeti kapsamında Türkiye’de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editöryal süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır. Türkiye’de yayınlanan 1.600’ün üzerinde dergiye, 270.000’in üzerinde makaleye erişebilirsiniz.
NASA Precipitation Education NASA tarafından oluşturulmuş bir kaynaktır, yağışlar hakkında bilgi verir.
T.C. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü E-Kitapları T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan basılı materyallerin e-kopyalarına ulaşabilirsiniz.
Özel Eğitim Çocuk Dergisi T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bir dergidir.
Eğitim ve Bilim Dergisi Eğitim ve Bilim Dergisi

 

2. Açık Erişim Kaynaklar:

 • HathiTrust’s Digital Library, kültürel kaydın korunmasını ve uzun süre erişilebilir olmasını sağlamak için çalışan büyük araştırma kurumlarının ve kütüphanelerin büyüyen, küresel bir ortaklığıdır. 6 milyondan fazla materyale çevrimiçi erişebilirsiniz.
 • Project Gutenberg,  57.000’den fazla ücretsiz e-kitap sunmaktadır. Ücretsiz epub kitapları, ücretsiz kindle kitapları arasından seçim yaparak, indirebilir veya çevrimiçi okuyabilirsiniz.
 • Digital Book Index, 1.800’den fazla ticari ve ticari olmayan yayıncıdan, üniversiteden ve çeşitli özel sitelerden gelen 165.000’den fazla tam metin dijital kitapla bağlantı sağlar. Bu kitapların, metinlerin ve belgelerin 140.000’den fazlası ücretsiz olarak temin edilebilir.
 • Librophile, 100.000’den fazla ücretsiz kindle, epub ve sesli kitaba erişebilirsiniz.
 • Europeana Collectrions, Avrupa’nın müze, kütüphane, arşiv ve görsel-işitsel koleksiyonlarında bulunan 51 milyondan fazla dijital kaynağa erişim sağlamaktadır.
 • United Nations iLibrary, 3.900 e-kitap, 60.500’den fazla kitap bölümü, 2.500’den fazla makale ve diğer birçok veriyi kullanıma sunar.
 • OECD iLibrary, OECD’nin yayınlarını içeren veri tabanıdır. İktisat, finans, işletme ve ilgili diğer sosyal bilim alanlarında; arşivleri ile birlikte 8.000’den fazla süreli yayın sayısı, 11.555’den fazla e-kitap, 58.470’den fazla kitap bölümü ve 42 veri tabanı bulunmaktadır. Ayrıca, OECD.Stat ile 1960’tan günümüze arşivleri ile 2.700 veri setine ve 5 milyardan fazla veriye erişim sağlar.
 • Loyal Books, 7.000’den fazla ücretsiz kamu malı sesli kitap ve e-kitap yüklemelerinden oluşmaktadır.
 • WikiArt, 7 dilde yerelleştirilen 3.000 sanatçının 250.000 eserinden oluşmuş görsel sanatlar ansiklopedisidir.
 • Google Art Project, Google Cultural Institute tarafından oluşturulan Google Arts & Culture ile dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonları keşfedin.
 •  ArXiv.org, “fizik, matematik, bilgisayar bilimi, nicel biyoloji, nicel finans, istatistik, elektrik mühendisliği, sistem bilimi ve iktisat” alanlarındaki 1.484.519 e-kaynağa açık erişim sağlar.
 • BookBoon, küresel bir e-kitap yayıncısıdır. Öğrenciler için 1.000’den fazla ders kitabı ve 10 dilde iş dünyası profesyonelleri için 600 e-kitap sunmaktadır. Üniversite öğrencileri, profesyoneller ve sürekli seyahat edenler için 1.500’ün üzerinde e-kitabı ücretsiz olarak erişime sunmaktadır. Kitaplar PDF formatında indirilebilmekte ve dünya çapında kullanımı mümkün kılmak için yedi dilde erişime sunulmaktadır. Ayrıca Avrupa’dan Avustralya’ya, Kuzey Amerika’dan Afrika’ya kadar farklı kıtalardaki yerler için yazılmış 300’ün üzerinde gezi rehberini içermektedir.
 • Cern Document Server, parçacık fiziği konusunda bibliyografik kayıtlar, tam metin makaleler, e-kitaplar ve fotoğraflar içermektedir.
 • Cherm Spider, kimya alanında, 71 milyonun üzerinde bilgiye ücretsiz erişim sağlayan bir veri tabanıdır.
 • DOAB Directory of Open Access Books, temel amacı açık erişim kitapların keşfedilebilirliğini arttırmaktır. Bu dizin, açık erişim ve akademik standartlara uymak koşuluyla hakemli kitap yayınlayan tüm yayıncılara açıktır.
 • EBSCO Open Dissertations, EBSCO ve BiblioLabs iş birliği ile oluşturulan EBSCO Open Dissertations™, 800.000’den fazla teze erişim sağlayan yeni, ücretsiz elektronik tez veri tabanıdır. Tezler herkesin erişimine açıktır.
 • Intechopen, bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 3.900 e-kitaba ve birçok e-dergiye erişim sağlar.
Atatürk Köşesi

Ansolon